Vyjádření k postupu Úřadu vlády

Asociace vzdělavatelů v sociální práci, Profesní komora sociálních pracovníků a Společnost sociálních pracovníků zaslaly společně vyjádření na Úřad vlády ČR.

Dne 25. 5. 2026 došlo na základě iniciativy Mgr. Elišky Hudcové, Ph.D. k vydání společného stanoviska profesních sdružení Asociace vzdělavatelů v sociální práci, Profesní komory sociálních pracovníků a Společnosti sociálních pracovníků. Cílem je upozornit na záměr přesunout z Úřadu vlády ČR problematiku lidských práv, rovnosti žen a mužů, osob se zdravotním postižením, romských menšin, duševního zdraví, závislostí či neziskových organizací na čtyři ministerstva. Takové jednání je napříč komunitou sociálních pracovníků a pracovnic vnímáno jako velmi rizikový krok, který může nepříznivě ovlivnit přístup vlády ČR k sociálním problémům a mít negativní dopad na kvalitu života zranitelných lidí v ČR. Celé znění vyjádření přikládáme níže.

O problému informovala například média iROZHLAS, Hospodářské noviny nebo Deník N.

Celé znění prohlášení naleznete zde – společné prohlášení.

Gratias

Dne 17. března 2026 převzal ředitel členské školy ASVSP Mgr. Martin Bednář, Ph.D. ocenění GRATIAS za podporu a rozvoj sociální práce. Toto ocenění je výrazem poděkování sociálním pracovníkům, kteří svou odborností, lidskostí a dlouhodobým úsilím významně přispívají k dobrému jménu a rozvoji našeho oboru. GRATIAS je udělováno v pěti kategoriích a předává se symbolicky v den, kdy celý svět slaví Světový den sociální práce. Ten letos nese téma „Spolubudování naděje a harmonie: Harambee – výzva ke sjednocení rozdělené společnosti“, které vystihuje profesní i lidský přístup.

ASVSP srdečně gratuluje k tomuto ocenění. Jsme opravdu rádi, že s námi držíš za jeden provaz a že svou prací i osobním nasazením posouváš sociální práci kupředu. Gratulujeme také CARITAS, VOŠ Olomouc, kterou vedeš, k ocenění svého ředitele. Do Olomouce posíláme přání klidných a radostných dní.

ASVSP

Dne 3. března zemřela PhDr. Vladislava Šídlová, čestná členka Asociace vzdělavatelů v sociální práci. Vedla Vyšší odbornou školu sociální v Prachaticích, byla u začátků ASVSP a spolupracovníci ji znali jako vlídnou, velmi přátelskou a vždy zaujatou pro kvalitu vzdělávání v sociální práci nejen na vyšších odborných školách.

S poděkováním za její vklad do ASVSP a se vzpomínkou

Výkonná rada ASVSP